Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Wilhelm Stempor OMI

Pewnie wielu jadąc do Aquaparku w Tarnowskich Górach przejeżdżało przez rondo im. ks. kpt. Wilhelma Stempora.


Rondo ks.kpt. Wilhelma Stempora w Tarnowskich Górach

Także ta postać ma swoje związki z naszym miastem, ponieważ był absolwentem lublinieckiego Niższego Seminarium, a później dwukrotnie przez rok czasu przebywał w Lublińcu. Jednak najbardziej zasłynął z faktu, że był kapelanem Dywizjonu Myśliwskiego 303 im. Tadeusza Kościuszki i Dywizjonu 316, za swoją służbę otrzymał ważne angielskie odznaczenia: War Medal i Medal Lotniczy.


ksiądz kapitan Wilhelm Stempor

Wilhelm Stempor urodził się 24.06.1913 roku w niedalekich w Piekarach Rudnych (Bobrowni Śląskie). Jako szkołę średnią ukończył Niższe Seminarium Duchowne w Lublińcu maturą w 1933.


Wilhelm Stempor w stroju harcerza w spektaklu wystawianym przez
uczniów Niższego Seminarium Duchownego w Lublińcu

Po ukończeniu szkoły wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Wojna zastała go w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze, k. Wolsztyna. Razem z grupą 40 kleryków przedostał się do Włoch i tam kontynuował formację zakonną. Następnie razem z innymi przeniósł się do Francji, gdzie 23 lutego 1941 w Notre-Dame de Lumieres otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Armanda Clabauta OMI.

Po święceniach ojciec Wilhelm przebywał we Francji pracując wśród Polonii, a także wśród zdemobilizowanych żołnierzy w Montestric sur Gers.


Ksiądz Stempor wśród Polonii w departamencie Gers.

Gdy żołnierze opuszczali Francję by dostać się do Anglii Stempor pod pretekstem pielgrzymki do Lourdes, razem z nimi, zbiegł przez Pireneje do Hiszpanii i dotarł do Gibraltaru, po czym okrętem przedostał się do Szkocji.
W 1943 roku bp Józef Gawlina mianował ojca Wilhelma kapelanem wspomnianych formacji. Funkcję tę pełnił do 1947.


ksiądz kapitan Wilhelm Stempor - kapelan Dywizjonu 303


ksiądz kpt. Wilhelm Stempor - siedzi pierwszy po lewej stronie
wśród lotników Dywizjonu 316 (którego był także kapelanem)

Szybko zdobył zaufanie pilotów i personelu naziemnego. Stał się dla nich nie tylko kapelanem, ale przyjacielem i wsparciem.


Ksiądz Stempor podczas mszy dla lotników z Dywizjonu 303

W 1947 roku wrócił do Polski, gdzie przez rok przebywał w lublinieckim Niższym Seminarium Duchownym, gdzie pełnił funkcję profesora języka francuskiego i angielskiego. Niestety z powodu choroby musiał opuścić Lubliniec.


Ojciec Wilhelm Stempor z rodzicami Wincentym i Bertą w roku 1947r.

Po raz kolejny przebywał w naszym mieście, jako misjonarz ludowy w 1957. W międzyczasie przebywał w klasztorach w Bodzanowie i Grotnikach. Jego ostatnimi placówkami były Laskowice Pomorskie i Wrocław. W 1990 roku wyjechał na świąteczną pomoc do swojej rodzinnej parafii w Bobrownikach. Zmarł w drodze do rodzinnego domu po porannej Mszy w Poniedziałek Wielkanocny - 16 kwietnia 1990. Ze względu na swoją wolę został pochowany na cmentarzu w Bobrownikach.


Grób księdza Wilhelma Stempora na cmentarzu parafialnym w Bobrownikach Śląskich

Opracował  - Kamil Ruta na podstawie:
Słownik biograficzny Misjonarzy Oblatów - Józef Niesłony OMI, 2016
http://koszutka.pl/kronika-klasztorna/
https://www.wolniisolidarni.czest.pl
https://silesia.edu.pl