Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Piłka nożna - Lubliniec

Według skąpych informacji - jednym z pierwszych zespołów piłkarskich w Lublińcu była M.G.V Silesia Lubliniec. Zespół został założony najprawdopodobniej przez Deutscher Volksbund für Polnisch-Schlesien (Volksbund) w 1922r. W klubie poza członkami mniejszości niemieckiej grali także Polacy. W 1931r. w składzie zespołu grali: Schombera, I. Fiola, Piecha, Fox, Dziemczyk, Kieroth, Kulig, H. Fiola, Torwart, Kucharczyk, Kubitza, Goerlich.


Zespół Silesii Lubliniec w 1931r.

Pan Marian Berbesz podaje, że początkowo swoje mecze rozgrywać mieli na "Białej Cegielni" (dziś ul, Piaskowa z prawej strony, naprzeciw cmentarza wojskowego). Teren był wydzierżawiony od p. Silberschlaga, żyda z Sosnowca, który był właścicielem zakładu fotograficznego "Apollo". Jednak okazał się zbyt mały pod boisko piłkarskie. Toteż wydzierżawiono teren od p. Jerzego Kolano obok tartaku p. Bartosa. Prezesem klubu był Alfons Kajzer

Nie jest niemożliwe, że jeszcze wcześniej w 1920r. powstał na bazie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół"  - klub Sokół Lubliniec, gdyż TG "Sokół" piłkę nożną mocno popularyzowało. Niestety nie znalazłem dowodów na istnienie takiego klubu w Lublińcu - co nie znaczy, że przez krótką chwilę nie działał (jednak najwyżej do 1922r - gdyż samo gniazdo sokole w Lublińcu wtedy już przeżywało kryzys).

Przez bardzo krótki okres - być może rok, lub dwa - funkcjonował w Lublińcu - Policyjny Klub Sportowy "Lubliniec" Policji Województwa Śląskiego. Ze względu na skoncentrowanie się przez PWŚL na Policyjnym Klubie Sportowym "Katowice" - lokalne kluby, w tym lubliniecki zostały zlikwidowane. W latach 1925-1928 funkcję prezesa katowickiego klubu pełnił późniejszy powiatowy komendant PWŚL - Piotr Urbańczyk.


Policyjny Klub Sportowy "Katowice",
trzeci od prawej ówczesny prezes Piotr Urbańczyk

Jak podaje w swoim opracowaniu pan Michał Pawełczyk - Klub Sportowy "Polonia Lubliniec" powstał jako przeciwwaga dla niemieckiej "Silesii Lubliniec". Stało się to w 1931r. Polonia był też pierwszym lublinieckim klubem piłkarskim, zrzeszonym w Śląskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej. Swoje mecze klub rozgrywał najczęściej na boisku 74 GPP - obok parku Grunwaldzkiego, jednak korzystał także z boiska PW i WF (dzisiaj boisko Szkoły Podstawowej nr 1) oraz z boiska Seminarium Duchownego Ojców Oblatów. 

Sezon piłkarski na Śląsku składał się z dwóch serii, jesiennej trwającej od września do stycznia i wiosennej trwającej od marca do czerwca. Liga Śląskiego Okręgu Piłki Nożnej składała się z czterech poziomów: najwyższej - Ligi Śląskiej, Klasy A, B Ligi i B Klasy.

We wrześniu 1931r. rozegrała mecz z lokalnym klubem S.M.P Lubliniec wygrywając go 6:1.

Przygotowując się do rozgrywek ligowych we wrześniu 1932r. K.S Polonia Lubliniec rozegrała mecz towarzyski z Pocztowe P.W Katowice doznając sromotnej porażki 6:1.

W sezonie 1932/33r. grała w B Klasie w grupie V tocząc boje z takim zespołami jak: K.S Odra Miasteczko, KS Getepe Tarnowskie Góry, KS Świerklaniec, KS Małapanew Kalety, KS Zgoda Repty, czy KS Fortuna Brzozowice. K.S. Polonia Lubliniec zdobyła mistrzostwo B Klasy - pokonują zespół K.S Małapanew Kalety 3:2 i awansowała do B Ligi.

Jednak musiał zmagać się z problemami finansowymi - bowiem dwukrotnie w tym roku był zawieszany za niepłacenie składek członkowskich. Karane było także rozgrywanie meczy z zespołami, które do ŚOZPN nie należały. Taką karę -10 zł otrzymała Polonia za mecz z lokalnym zespołem KS Strzelec Lubliniec (w którym wygrała 8:2).

W kolejnym sezonie 1933/34 zespół Polonii rozgrywał swoje mecze w B Lidzie z zespołami: KS Sparta Wielkie Piekary, WKS Tarnowskie Góry, KS Fortuna Brzozowice, KS Ruch Radzionków, KS Strzelec Szarlej, KS Śląsk Tarnowskie Góry, a także - KS Unia Strzybnica.

 

W grudniu 1934r. Polonia Lubliniec odbyła się seria meczy sparingowych. 5 grudnia 1934r. zagrała z częstochowskim zespołem K.S Brygada. Zespół lubliniecki wygrał 6:1. Mecz sędziował pan Pakosz z Lublińca. Tydzień później Polonia pokonała zespół K.S "Odra" z Miasteczka Śląskiego 3:2. A 16 grudnia 1934r. Polonia Lubliniec rozegrała kolejny mecz sparingowy, tym razem z mistrzem A Ligi - KS Skra Częstochowa i wygrała z nim 6:5

Podczas Świąt Bożego Narodzenia - sympatycy piłki nożnej z Lublińca, mogli oglądać Polonię w towarzyskim meczu z zespołem niemieckim "Deutsche Jngend-Krafit Viktoria" z Olesna Śląskiego. Mecz został rozegrany na boisku 74 gpp.

Niestety w sezonie 1934/35 Polonia Lubliniec grała już w najniższej  B Klasie i została przydzielona do IV grupy. W grupie znalazła się z czterema innymi zespołami: K.S Strzelec Kalety, K.S Zgoda Repty Nowe, K.S Czarni Blachówka, K.S Olimpia Boruszowiec. (Jan Melzner Lubliniec Rolnicza 7?)

W sezonie 1935/36 nadal grała w najniższej klasie rozgrywkowej - B Klasie w IV, tym razem z zespołami: K.S Świerklaniec, K.S Strzelec Boruszowice, K.S Zgoda Repty Nowe, K.S Czarni Blachówka, K.S Strzelec Nakło, K.S Strzelec Siemianowice i K.S Strzelec Radzionków

Latem 1935r. (w lipcu) K.S Polonia rozegrała mecz o dyplom PW i WF z miejscowym W.K.S 74gpp pokonując go 3:1.

Także w sezonie 1936/1937 K.S Polonia grała w B Klasie. W lipcu 1937r. Polonia zmierzyła się z W.K.S Lubliniec na boisku WF i PW w Lublińcu.

Zespół Polonii Lubliniec - stoi, oraz W.K.S 74 gpp Lubliniec - klęczy, rok 1937

W.K.S 74gpp - to drużyna piłkarska działająca w ramach Wojskowego Klubu Sportowego 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty - składająca się z żołnierzy odbywających służbę w pułku lublinieckim. Zespół piłkarski towarzyszył pułkowi od samego początku. Swoje pierwsze mecze rozgrywał jeszcze na poligonie w Biedrusku z drużyną 75 pułku piechoty.


Drużyna W.K.S 74 pp, w środku stoi dowódca pułku mjr. Milan Marszałek

Drużyna w różnych latach reprezentowała, różny poziom - spowodowane to było przede wszystkim umiejętnościami roczników, które odbywały w pułku służbę. Wg. Jerzego Pelca Piastowskiego drużyna piłkarska W.K.S-u najwyższy poziom prezentowała w latach 1937-1938, kiedy to w klubie grało kilku utalentowanych żołnierzy, wcześniej zawodników pierwszoligowego zespołu W.K.S "Śmigły Wilno". Przez wiele lat bramkarzem zespołu był plutonowy Franciszek Konował (członek orkiestry wojskowej 74 gpp). Zespół posiadał swoje boisko przy ulicy Grunwaldzkiej, którego użyczał także innym lokalnym klubom.


Piłkarze WKS 74 pułku piechoty na boisku sportowym przy ulicy Grunwaldzkiej

W lipcu 1935r. zespół rozegrał mecz z Czeladzią Brynica - przegrywając go 3:1 (bramkę dla żołnierzy zdobył Boblewski). W maju 1939r. piłkarze WKS rozegrali mecz towarzyski z zespołem Hakoach Będzin (jednym z najlepszych zespołów Zagłębia Dąbrowskiego). 

Zespół piłki nożnej S.M.P Lubliniec (Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej)- grał w rozgrywkach ligowych SMP. W 1934r. S.M.P Lubliniec - mistrz okręgu lublinieckiego rozegrał mecz z mistrzem okręgu król-huckiego S.M.P Świętochłowice przegrywając 0:7.

Zespół piłki nożnej K.S O.M.P "Polonia Lubliniec" to klub piłkarski, który powstał przy Oddziałach Powstańców Śląskich w 1934r. Swoje rozgrywki toczył zapewne z innymi klubami tej organizacji. W październiku 1935r. Polonia rozegrała mecz z K.S Świerklaniec przegrywając 1:0. Podczas meczu zawodnik Polonii Kubica doznał złamania nogi. W 1934r. klub brał udział w lokalnym Turnieju Przechodnim o Puchar PW i WF. Być może Klub zakończył swoją działalność w 1935r. gdyż nie udało mi się znaleźć informacji o ich meczach w dalszych latach.


Związek Powstańców Śląskich, oraz Oddziały Powstańców Śląskich z powiatu lublinieckiego,
w pierwszym rzędzie siedzą piłkarze K.S O.M.P "Polonia Lubliniec"

W 1936 roku z inicjatywy właściciela lublinieckiej drogerii Alojzego Piotrowskiego powstał Lubliniecki Klub Sportowy. Dużej pomocy w tej inicjatywie udzielał Jerzy Pakosz woźny Szkoły Powszechnej nr 2 w Lublińcu, a także sędzia piłkarski. Klub postanowiło finansowo wspomóc lublinieckie kupiectwo.  W LKS-ie uprawiano tenis stołowy, siatkówkę, lekką atletykę, gimnastykę, boks. Jednak największą popularnością cieszyła się sekcja piłkarska w ramach której działał zespół LKS "Sparta Lubliniec". Zespół przyjął barwy klubowe - kolor biały i zielony. Pierwsze mistrzowskie mecze LKS miał rozegrać w 1939 roku, ale ze względu na wybuch wojny nie doszły one do skutku. Klub nie posiadał własnego boiska, a piłkarze musieli korzystać z boiska P.W., boiska Oblatów czy boiska przy ulicy Grunwaldzkiej. Sprzęt sportowy zakupywano ze składek 120 członków wspierających Klub, a także ze środków powstałych z prywatnych dotacji. Jego naprawą i konserwacją zajmowali się sami zawodnicy.


Lubliniecki Zespół Sportowy "Sparta" - rok 1939

W 1939r. Zespół "Sparta Lubliniec" - zdobył puchar dla najlepszej drużyny powiatu. Niestety najprawdopodobniej ze względu na wybuch II wojny światowej - zespół nie zagrał w wyższej klasie rozgrywkowej.


Puchar zdobyty przez zespół Sparty Lubliniec w 1939r

W Lublińcu w okresie międzywojennym odbywały się mecze piłkarskie o Puchar Wędrowny (przechodni) P.W. Starowały w nim zespoły piłkarskie z Lublińca, a także z okolic. W 1934r. rozegrano w pucharze mecz pomiędzy K.S Małe Seminarium Duchowne O.O Lubliniec z zespołem Strzelec Kalety.  Mecz odbył się na boisku Ojców Oblatów w Lublińcu. Mecz zakończył się walkowerem 3:0, gdyż goście z Kalet nie chcą uznać podyktowanego na korzyść zespołu z Lublińca rzutu karnego opuściła boisko. W rozgrywkach wziął udział także K.S OMP Polonia Lubliniec, który przegrał z zespołem seminarzystów 5:3. Zespół Oblatów pokonał w rozgrywkach o puchar - miejscowy zespół K.S Strzelec Lubliniec 2:1.

Na podstawie:
Polska Zachodnia 1931r. nr 256
Polska Zachodnia 1932r. nr: 157, 352
Polska Zachodnia 1933r nr: 224,
Polonia, 1936r.: nr 4343

Siedem grpszy 1932. nr: 135
Siedem groszy 1934r. nr 188, 293, 307, 315, 335, 342, 348, 351
Siedem groszy 1935r. nr: 27, 267, 270
Katolik 1933r. nr 205
Expres Zagłębia 1935, 22 lipca
Polona
Archiwum  - Marian Berbesz
Michał Pawełczyk - "Z dziejów lublinieckiej Sparty" - Szkice Lublinieckie nr 1, 1986r
Kolekcja prywatna - K.Langier
Marian Berbesz - materiały prywatne