Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Sieraków - Merkwürdige linde

Merkwürdige linde (Osobliwa lipa)

Autor: Piotr serafin

Dzisiaj ponownie wraca jedna z pocztówek, które pojawiły się przy okazji tekstu o pałacu rodziny von Klitzing.

Grafika prezentująca 800-letnią lipę znajduje się w centrum pocztówki obok najbardziej reprezentacyjnych budynków ówczesnego Sierakowa

Ta akurat zwróciła moją uwagę, bo jest odrobinę inna. Kiedyś zasadniczo każda „porządna śląska wieś” na pocztówkach prezentujących ją w tamtych czasach, pokazuje typowe elementy. Są to zazwyczaj najważniejsze budynki w danej miejscowości, czyli pałac, dwór, bądź też inna siedziba właściciela majątku, a oprócz tego najczęściej również kościół, gospodę, szkołę albo sklep.

Na kolejnej kartce z Sierakowa typowe elementy ówczesnych pocztówek: pałac, kościół, sklep i zajazd (gasthaus)

Pocztówka wydana przez Otto Richtera, jest więc jak najbardziej typowa, ale równocześnie nieco inna. W jej centrum pojawiło się bowiem coś, co wyróżniało Schierokau i w związku z tym warto było się tą informacją pochwalić. Otóż w Sierakowie rosła wtedy prawdopodobnie najstarsza lipa na Śląsku.

Źródło: "Waldbuch von Schlesien" - Professor Dr. Theodor Schube, Breslau 1906r.

Niestety nie znam szczegółów, a jedyną informacją, jaką znalazłem, jest wpis do rejestru zabytków z dnia 17 stycznia 1949 roku (WKZ, dn. 17.01.1949, Kult/MOZ/IV/24/R127/49). Jest tam również lakoniczna wzmianka o niej: „najstarsza lipa śląska o szerokiej koronie, zmurszałej zamurowanej dziupli i tablicy objaśniającej, w wieku około 700-800 lat, wysokości 27 m, obwód 6,5 m”.

Park przy pałacu von Klitzingów 2023r.

Pojawia się tam również wpis „uchylono”. Niestety nie wiadomo kiedy lipa została wykreślona z rejestru i co konkretnie było tego powodem. Czy wydarzyła się jakaś nagła katastrofa: wichura, a może pożar spowodowany, np. uderzeniem pioruna. Być może też, obumarła z przyczyn naturalnych.

Park przy pałacu von Klitzingów 2023r.

Wiekowa lipa rosła w Sierakowie, na terenie parku otaczającego pałac von Klitzingów. Starych drzew jest tam jeszcze całkiem sporo, ale faktem jest również to, że wiele z nich w pewnym momencie podzieliło los lipy…

 

Park przy pałacu von Klitzingów 2023r.

Mieszkańcy opowiadają, że w czasach "komuny" kilkadziesiąt zdrowych, wiekowych drzew zostało bezpodstawnie wycięte w przypałacowym parku. Pozyskane w ten sposób cenne drewno, wywieziono później do Ciasnej. 

Pałac von Klitzingów 2023r.