Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Rynek z lotu ptaka

Widok na lubliniecki rynek z lotu ptaka - bardziej z wieży kościoła pw. św Mikołaja. Zdjęcie zamieszczone w Gazecie Lublinieckiej z 1969r. To pierwsze takie zdjęcie z "góry" na jakie się natknąłem przeglądając ten tygodnik. Dla porównania zdjęcie wykonane z tego samego miejsca na początku XX wieku.

Polo Cockta

W czerwcu 1969r. w Kaletach - Lubliniecka Powszechna Spółdzielnia Spożywców rozpoczęła produkcję POLO COCKTY, napoju który miał być polską alternatywą dla Coca Coli. Był to ciemnobrązowy napój gazowany, wzmacniany substancjami smakowo-aromatycznymi z kofeiną (jak informowała gazeta na bazie soków jugosłowiańskich). Reklamowano ją hasłem "Lepiej krzepi niż cukier". W 2,5 zł (plus 2 zł kaucji za butelkę). Jej kuzynką była czeska Cofola. Słynna pod koniec lat 80-tych także z filmu Kingsajz

W połowie lat 70-tych, w Lublińcu rozlewano również Club-Cole. O ile Polo Cockta miała lokalnie różną recepturę, Club-Cole produkowano z ekstraktu sprowadzanego z NRD. Napój kosztował 2,80 zł i miał pojemność 0,3 l.